Dobrý den, jmenuji se Tereza a jsem moc ráda, že jste za mnou došli až sem.
Pokud máte rádi stručnost, informace o mé kvalifikaci najdete na konci stránky. 

Povím vám o své cestě trochu víc.

Aromaterapie si mě našla náhodou. Poprvé jsem ji poznala ve Švédsku v roce 2016, kde jsem během svých cest jako dobrovolník pracovala u místního aromaterapeuta. V jeho wellness centru uprostřed Helsinborgu jsem při práci na recepci mohla pozorovat lidi, kteří z rušných ulic města vcházeli dovnitř celí zvadlí, šedí, unavení a bez života. Po aroma masáži s Matsem, mým hostitelem, pak ale v bílém županu při závěrečné relaxaci zářili a vznášeli se štěstím jako na obláčku. Ten rozdíl před terapií a po terapii byl fascinující. Po večerech mě můj hostitel zasvěcoval do tajů vůní a z knih v jeho domácí knihovně jsem hltala, co se dalo, aromaterapie mě okouzlila. V Česku jsem pak k mému překvapení objevila Institut aromaterapie v Praze a má cesta byla započata. Netušila jsem ale ještě, jak moc mě osloví také masáž a komunikace s tělem.

Nejbližší je mi aroma psychologie a ráda s klienty pracuji dlouhodobě. Studium aromaterapie jsem zakončila obhajobou diplomové práce na téma Zpracování traumatu po císařském řezu s pomocí aromaterapie. Spojení péče o ženy v mateřství a aromaterapie mi připadá geniální. Stala jsem se také kvalifikovanou masérkou, nabízím holistickou aromaterapeutickou masáž pro ženy v těhotenství i mimo něj. Komunikace skrze dotek je mi velice blízká a tato relaxační masáž poskytuje jedinečnou příležitost pro spojení sama se sebou či naladění se na miminko. Vůně ve svém životě vnímám jako moudré průvodce a ráda vás do prožitkového vnímání vůní zasvětím způsobem vám blízkým.

Moje dcera Amálka se narodila v roce 2019. Že chci ženy připravovat a doprovázet k porodu, to jsem však věděla dávno před jejím narozením i objevením aromaterapie. Doslechla jsem se totiž z různých příběhů, že namísto děsu a hrůzy se může porod stát zážitkem posilujícím celou novou rodinu a zatoužila jsem zasadit se o to, aby k této informaci a hlavně podpoře mělo přístup co nejvíce žen. Potom jsem začala vnímat, jak běžné je, že se ženy potýkají s porodním traumatem a jak přehlížené téma toto je. Cítím, že práce duly nabízí možnost pomoci ženám takovému traumatu předcházet, což je snazší než ho léčit. S kurzem pro duly jsem ale čekala až do vlastní porodní zkušenosti. Moje těhotenství bylo pro mě takové vytoužené samostudium.  

Dnes už si ale nemyslím, že mít děti je k téhle práci potřeba. Každá žena, každé těhotenství, každý porod, každý příběh, to vše je vždy jedinečné. A kdybych stavěla jen na osobních zkušenostech, neměla bych nikdy šanci se ostatním ženám přiblížit. Teď už vím, že co dula potřebuje, je otevřenost, empatie, vřelost, schopnost naslouchat a podpořit ženu v každé situaci, v každém rozhodnutí, bez soudů a hodnocení. A k tomu samozřejmě objektivní evidence based informace, pokoru a podporující okolí, aby byla profese duly i při manželství a rodičovství dlouhodobě udržitelná. :-) 

 

Kurz pro duly jsem absolvovala v roce 2021 u České asociace dul, jejíž členkou jsem se záhy stala a pod vedením své konzultantky právě procházím procesem certifikace. Jsem vděčná, že mám kořeny právě v této organizaci s dlouholetou tradicí. Nyní jako porodní dula provázím ženy těhotenstvím, připravuji je na porod, šestinedělí a kojení a nabízím doprovod k porodu v nemocnici či v domácím prostředí při účasti porodní asistentky.

Od srpna 2021 jako lektorka vedu v Rodinném centru Slůně v České Lípě kurzy Úvod do aromaterapie a Beseda o porodu s dulou. V roce 2022 jsem se stala peer konzultantkou organizace Úsměv mámy, abych tu mohla být jako podpora pro ženy hledající psychickou podporu v mateřství. 

Pokud máte pocit, že by naše spolupráce mohla fungovat, budu moc ráda, když se ozvete.
Spolu už vymyslíme co dál. :-)

Tereza 

Kvalifikace

2022 Kurz Pravka Romb Makoš (ženská masáž dle ruských tradic), Alisa Halfarová (ČAD)
2021 Kurz pro porodní duly, Česká asociace dul, dula absolventka v procesu certifikace
2021 Kurz Péče o císařovny, Dagmar Ludvíčková, praktické školení pro profesionály
2019 Kurz baňkování, AČA (Asociace českých aromaterapeutů), Lenka Nováková 
2019 Rekvalifikační masérský kurz MŠMT ČR Zázraky duše s.r.o. (sportovní a rekondiční masáž)
2018 Kurz holistické aromaterapeutické masáže, AČA, Martina Hanzlíková 
2017-2020 Studium aromaterapie s mezinárodní akreditací IFPA, Institut aromaterapie v Praze, AČA; úspěšně zakončeno obhajobou diplomové práce na téma Zpracování traumatu po císařském řezu s pomocí aromaterapie